Новини

Изявление на организациите на филмовите автори до членовете на Европейския парламент

07.10.2024

Изявление на организациите на филмовите автори до членовете на Европейския парламент

По повод обявяването на петте филма, номинирани за Наградата на публиката LUX 2025, Федерацията на европейските режисьори (FERA), Федерацията на сценаристите в Европа (FSE) и Сдружението на авторите в аудиовизията (SAA) призовават в съвместно изявление членовете на Европейския парламент да подкрепят европейското аудиовизуално творчество в цялото му многообразие по време на 10-ия си парламентарен мандат.

„Можете ли да ни помогнете? Да, разчитаме на членовете на ЕП да се справят спешно с реалните предизвикателства, пред които са изправени авторите на европейско ниво, по-специално правата на авторите и изкуствения интелект“.

Барбара Хейс, председател на SAA

 

Фотогарф: Maxime Faury

Професионалните сценаристи и режисьори изпитват нарастващото влияние на глобалните развлекателни компании и нови технологии. Общността на аудиовизуалните автори, представена на европейско ниво от техните професионални организации и организации за колективно управление на права, търсят подкрепа от членове на Европейския парламент за укрепване на европейския аудиовизуален сектор и за неговата централна роля за европейските култури в цялото им многообразие.

Творците посочват  ключови области, по които е необходимо да се работи, като свобода на изразяване и културното многообразие, изкуствения интелект и бъдещето на европейското творчество, колективно договаряне за изграждане на устойчиви кариери.

Акцент се поставя върху необходимостта от справедливо авторско възнаграждение за всички видове използване на аудиовизуални произведения. Директивата за авторското право от 2019 г. имаше за цел да защити авторите и изпълнителите чрез преодоляване на тяхната системно слаба позиция при договаряне на индивидуални договори. Колективните механизми са от съществено значение за постигане на справедливо възнаграждение аудиовизуални автори в целия ЕС, включително колективно управление на права,  и по-специално за онлайн експлоатацията. Също толкова важно е задължението за прозрачност на Директивата за авторското право от 2019 г. – авторите да бъдат редовно информирани за ползването  и приходите, генерирани от тяхната работа, и да имат право да предоговорят несправедливо възнаграждение в индивидуални договори (членове 19 и 20). Според представителните организации това правило не е приложено в индустрията досега и затова е необходим подробен мониторинг на ефекта на директивата в националните  законодателства, както и в индустриалната практика.

Обръща се внимание на разнообразие на представителството като се изтъква, че неравнопоставеността между половете и представянето на различни култури в европейското аудиовизуално изкуство са постоянни проблеми. ЕС трябва да продължи да насърчава равенството между половете и недискриминацията като основни компоненти на културното многообразие.

Не на последно място, утвърждава се ролята на организациите за колективно управление на права, които договарят споразумения, за да осигурят справедливо възнаграждение за аудиовизуални автори. Различните национални законодателства обаче и разпокъсаността на пазара водят до това, че авторите  в Европа не получават възнаграждения равномерно. Неотменимите права на възнаграждение, управлявани колективно, са основен вектор за справедливо заплащане на аудиовизуалните автори в целия ЕС.

Сред значителните предизвикателства като многостранното въздействие на ИИ, включително генерираното съдържание, което потенциално се конкурира директно с авторски произведения, глобалните стрийминг платформи и политическия натиск, творците призовават членовете на Европейския парламент за защита и насърчаване на човешкото творчество в Европа, установяване на високи стандарти за справедливо възнаграждение и морални права на авторите и спазване на принципи, които подкрепят европейските аудиовизуални произведения и културното многообразие.

Всички новини